DRUŽINSKI PREJEMKI
Povezava se nahaja spodaj:
Vrste družinskih prejemkov
- starševski dodatek (mesečni prejemek, ki traja 365 dni od rojstva otroka)
- pomoč ob rojstvu otroka (enkratni prejemek)
- otroški dodatek (mesečni prejemek – za dobo enega leta – za otroke do 18. leta starosti)
- dodatek za veliko družino (enkratni letni prejemek za družine s tremi ali več otroki)
- dodatek za nego otroka (mesečni prejemek, dokler trajajo razlogi oziroma do otrokovega 18. oziroma 26. leta starosti)
- delno plačilo za izgubljeni dohodek (mesečni prejemek – dokler trajajo razlogi oziroma do otrokovega 18. leta starosti)
Postopek uveljavljanja pravic do družinskih prejemkov
- Obrazci in informacije so na voljo:
- na našem spletišču
- na centru za socialno delo (vloge za uveljavljanje pravice do starševskega dodatka, pomoči ob rojstvu otroka, dodatka za nego otroka in delnega plačila za izgubljeni dohodek; na centru bodo stranko tudi seznanili z nadaljnjim postopkom uveljavljanja posamezne pravice do družinskih prejemkov in s posledicami zamude rokov)
- v papirnicah in knjigarnah
Stranki ob uveljavljanju posamezne pravice ni treba prilagati dokazil, ki jih center za socialno delo že ima, kakor tudi ne podatkov o dejstvih, potrebnih za obravnavo vloge in odločanje o pravicah iz lastne evidence in iz uradnih evidenc, ki jih vodijo upravni in drugi državni organi, organi lokalnih skupnosti ali nosilci javnih pooblastil.
- o pravicah odloča:
- na prvi stopnji: center za socialno delo
- o pritožbah zoper odločbe centra za socialno delo: ministrstvo, pristojno za varstvo družine (Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti).
Izplačevanje družinskih prejemkov
Posamezne vrste družinskih prejemkov se izplačujejo najkasneje do 15. dne v koledarskem mesecu za pretekli mesec na osebni račun upravičenca.
Kadar obstaja verjetnost, da družina posamezne denarne oblike družinskega prejemka ne bo namenila za namene, ki so predvideni s tem zakonom, lahko center za socialno delo odloči, da se posamezni prejemek ne izplača v denarju, ampak v obliki konkretnih dobrin.
Roki za uveljavljanje posamezne pravice do družinskih prejemkov po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1):
- starševski dodatek: 30 dni pred predvidenim datumom poroda oziroma najkasneje 30 dni po rojstvu otroka (pravica se prizna od rojstva otroka)
- pomoč ob rojstvu otroka: 60 dni pred predvidenim datumom poroda oziroma najkasneje 60 dni po rojstvu otroka (posvojitelji najpozneje 30 dni po namestitvi otroka v družino z namenom posvojitve oziroma po izvedeni posvojitvi)
- otroški dodatek:
- 30 dni po rojstvu otroka – pravica se prizna od rojstva otroka
- kadarkoli do otrokovega 18. leta starosti – pravica se prizna s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi vloge
- izjemna višina otroškega dodatka za otroke v enostarševski družini: hkrati z uveljavljanjem pravice do otroškega dodatka
- izjemna višina otroškega dodatka za predšolske otroke: hkrati z uveljavljanjem pravice do otroškega dodatka
- dodatek za veliko družino: istočasno z uveljavljanjem pravice do otroškega dodatka; kdor ne uveljavlja pravice do otroškega dodatka ali do nje ni upravičen, vloži vlogo za tekoče leto v tekočem letu; za prejemnike otroškega dodatka center za socialno delo o pravici do dodatka za veliko družino odloči po uradni dolžnosti
- dodatek za nego otroka: pravica se uveljavlja po rojstvu otroka in se prizna s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi vloge
- delno plačilo za izgubljeni dohodek: 30 dni pred prenehanjem delovnega razmerja oziroma najkasneje 30 dni po prenehanju delovnega razmerja, vendar najdlje do 18. leta starosti otroka s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka